O škole

Základní škola Namwiri leží u města Blantyre - druhého největší města ve státě Malawi v jižní Africe. Samotný stát patří mezi nejchudší země světa.

Lidé ve škole

Do školy v Namwiri chodí celkem 829 dětí. Konkrétně 419 chlapců a 410 dívek, kteří chodí do 1. - 8. třídy. Učí je 11 učitelů.

Ředitelem školy je 52letý Rodwell Kisyombe.

Kdy chodí děti do školy

Školy v Malawi jsou v tomto ohledu podobné těm našim - děti chodí do školy v pondělí až pátek a mají dva měsíce prázdnin.

Jak funguje Mary's Meals

• jedno vydatné jídlo denně

Dítě, které přijde do školy, dostane ráno vydatné jídlo, které ho nasytí na celý den. Tím je kukuřičná a sojová kaše obohacená o základní minerály a vitamíny - tzv. phala .

• ve škole bude kaše

Nedostatek vzdělání a chudoba jdou ruku v ruce. Rodiče své děti neposílají do školy často proto, že jim musí pomáhat, aby byli schopni se uživit. Když však vědí, že jejich děti dostanou ve škole najíst, posílají je tam. Rádi.

• škola + jídlo = naděje

Dítě, které dostane každý den najíst, si může hrát, učit se. Může prožívat své dětství. Má zároveň dost energie a síly na to, aby školu dokončilo. Děti už ve škole sní o tom, co budou dělat, až budou velké. Spolu s jídlem k nim tak přichází něco velmi cenného. A to je naděje...

• 1,6 milionu dětí

Mary's Meals zajišťuje každý školní den stravu pro 1,6 miliónu dětí. Dalších 63 milionu dětí na naši pomoc čeká. Pomozme jim, samy si nepomohou.

Bonus navíc

• maminky dobrovolnice

Jídlo dětem připravují dobrovolnice, kterými bývají často maminky těchto školáků. Jsou šťastné, že mají svým dětem co dát.

• místní farmáři mají práci

Suroviny, ze kterých se připravuje kaše pro děti, dodávají místní farmáři. V oblastech, kde je obtížné získat práci, podporuje tak projekt Mary's Meals zaměstnanost místních, kteří tak postupně vybředají ze začarovaného kruhu chudoby.

Příběhy ze škol, kde Mary's Meals působí

Tendai, 18 let, 8. třída

Jsem schopná zůstat ve škole celý den, protože mi jídlo dává sílu.

Rodwell Kisyombe, ředitel školy

Počet zapsaných žáků se zdvojnásobil. Vysoká absence šla dolů. Mary's Meals je pro mnohé děti jediná cesta k tomu, aby během dne něco snědly.

Působivý film o dětech v Malawi

Podívejte se na působivý a oceňovaný film Child 31, který vypráví příběh Mary's Meals

více na marysmeals.cz v sekci kniha a filmy →